Dzień Czystego Powietrza było można obchodzić kilka dni temu.Z tego właśnie powodu należy nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dużego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością może być dla całego społeczeństwa naprawdę bardzo groźny. Organiczne trucizny, którymi oddychamy niemal każdego jednego dnia, bez wątpienia mają związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Z pewnością warto notorycznie objaśniać czym jest zatrucie powietrza a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


Raptem w kilku programach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Przede wszystkim warto mieć pojęcie, że obecnie w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem smogu. Jedną z dobrych opcji jak okiełznać degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w naszych domach, o czym napomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem włączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny oznajmił, iż produkowana przez wymienioną spółkę energia za około 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że problem ze smogiem i z koronawirusem możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia koronawirusa zapoczątkowała w obszarach o szczególnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bez żadnych wątpliwości trzeba też orientować się, co w zasadzie jest najistotniejszą przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych kwestii jest nieprawdopodobnie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz